НА 16-ТИ АПРИЛ (САБОТА) ЦРКВАТА ГО СЛАВИ СПОМЕНОТ НА ИКОНАТА „БОГОРОДИЦА – ЦВЕТ КОЈ НЕ ВЕНЕЕ

WEB Телевизија во живо

Молитва кон Богородица пред чудотворната икона Цветот што не венее се чита за избавување од секаква беспомошност, за чедност, плодност и чистота. Иконата на Пресвета Богородица „Цветот што не венее“ се празнува на 16-ти април.
 
По тој повод, во предвечерието на празникот, во петок, на 15 април, во 18 часот во Црквата „Свети Кирил и Методиј“ќе се чита Акатистот „Богородица,цвет кој не венее“ќе се принесе петолебие и ќе се читаат молитви на Пресветата.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *