ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА

WEB Телевизија во живо

Македонско друштво “Илинден”-Тирана со поддршка на Министерството за култура на Република Албанија го организират по втор пат во Тирана “Фолклорниот фестивал на македонското малцинство во Република Албанија”.
 
Фестивалот ќе се одржи в недела, 17 април 2022 година со почеток во 16 часот, во амфитеатар Тирана, големиот парк кај вештачкото езеро во Тирана
– Оваа манифестација е од големо значење за нас Македонците во негувањето на традициите и фолклорот. 
Ќе настапат фолклорни групи од Голо Брдо, Гора и Мала Преспа со македонски традиционални ора од овие области. Гости ќе ни бидат театарот „Скрб и утеха” од Скопје, сцени од проф. д-р Тихомир Стојановски и актерот Страшко Милошевски, изјави Никола Ѓурѓај, претседател на друштвото „Илинден”.
 
Првиот фолклорен фестивал на Македонците во Албанија беше одржан на 9 јуни 2019 година. Поради пандемијата и антиковид-мерките, фестивалот не се одржа во минатите две години.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *