ВО ЗАГРЕБ СЕ УРНА КРСТАРЕЧКИ ДРОН ТУ-141 КОЈ ПО ГРЕШКА ИЛИ ПРИ ИЗГУБЕНА КОНТРОЛА СТИГНАЛ ОД УКРАИНА.

Во четвртокот доцна навечер се урна авион- дрон  во Загреб, за кој се верува дека е Тупољев Ту-141 Стриж. Авионот се урнал веднаш до студентскиот дом Стјепан Радиќ, а се претпоставува дека пристигнал од Украина и дека всушност изгубил контрола  бидејќи рутата на летот била во спротивна насока од воената зона во Украина.

Премиерот Андреј Пленковиќ изјави дека авионот од руско производство, чија сопственост не е позната, дошол во Хрватска од Унгарија, а во Унгарија од Романија. „Не можеме да кажеме дали имало грешка или изгубила контрола. Неколку минути леташе над Хрватска, а потоа падна. Добро е што нема повредени и што се урна на место каде што нема куќи или згради“, нагласи премиерот. Тој додаде дека надлежните служби вршат истраги и дека треба да се утврдат причините за пристигнувањето, а потоа и демолирањето на леталото во Загреб.

„Имавме контакт со украинската страна за да видиме дали имаат информации како авионот стигнал до Загреб“, изјавил премиерот.  Тој утринава разговарал  со претседателот Зоран Милановиќ, унгарскиот премиер Виктор Орбан, како и со сите релевантни членови на Владата, градоначалникот на Загреб Томислав Томашевиќ и амбасадорот на НАТО во НАТО Марио Нобило.

Тупољев Ту-141 Свифт е разузнавачки крстаречки дрон од советската ера, првично користен од поранешната Црвена армија во доцните 1970-ти и 1980-тите.

Станува збор за беспилотно летало со среден дострел, кое е наследник на беспилотното летало Туполев Ту-123 и кое е релативно големо. Тој е дизајниран да изведува извидувачки мисии неколку стотици километри зад првата линија на непријателот со голема брзина. Може да носи низа опрема, вклучувајќи камери, инфрацрвени камери, EO (електро-оптички) камери и теренски радар.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *