ВЛАДАТА ПРЕДЛАГА ЗАКОН СО КОЈ ГРАЃАНИТЕ  ЌЕ ИМААТ ПРАВО  НА ПРОМЕНА НА  ПОЛОТ

WEB Телевизија во живо

Владата предлага закон со кој ќе се озвоможи декларативна промена на полот. Нацртот кој наскоро ќе биде претставен пред пратениците во Собрание го содржи знамето на ЕУ. Во Законот за матична евиденција, Владата предлага да се додаде одредба со која се овозможуваат истополови бракови и со различен пол (во законска смисла).

„Родов идентитет “– претставува внатрешно и индивидуално доживување за род на секое лице, кое може или не кореспондира со полот кој што е одреден со раѓање, вклучително личното чувство за телото и други манифестации на родот, како што се: име, облека, говор и манири.”

Со предложените одредби се олеснува постапката со тоа што се сведува на декларирање од страна на личноста и заверување на нотар.

Од Алијанса за Албанците, Алтернатива и ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го поддржат законот.

Од ДУИ избраа да молчат. На предлогот зкаонот од Влада покрај поранешниот министер за правда Бојан Маричиќ е и името на заменик министерот за правда од редовите на ДУИ, Агим Нухиу. Сегашниот закон го претставува семејството како заедница меѓу маж и жена ,како и деца и други членови на семејството, односно предци и потомци.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *