СЕ ПОЈАВИЈА КОМБИКРОН И ДЕЛТАКРОН-ДВЕ НОВИ МУТАЦИИ НА КОВИД-19

WEB Телевизија во живо

Нова варијанта на коронавирусот наречена комбикрон е откриена во неколку европски земји, вклучително и Белгија, и е комбинација од сите подвидови на сојот омикрон.

Експертите истакнуваат дека засега нема причина за паника бидејќи се чини дека оваа мутација не се шири побрзо и не дава потешка клиничка слика од претходните варијанти.

За комбикрон велат дека е создаден со мутација на моментално доминантниот подвид на вирусот омикрон во Белгија – БА2 и доминантниот подвид од соседна Франција.

Во исто време, во Европа е откриена мутација во видот делта и омикрон, наречена делтакрон, која сè уште не е потврдена во Белгија, но експертите предупредуваат дека овој хибриден вид може да предизвика проблеми доколку се спои со високата инфективност на омикрон и високиот патоген капацитет на делта.

СЗО пред неколку дена предупреди дека бројот на новите заразени повторно бележи раст и тоа за 11 отсто за првите две недели од март.

 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *