ПО ДВЕ ГОДИНИ ПАУЗА „АПРИЛИЈАДА 2022“ ЗА ДЕЦАТА ВО ГЕВГЕЛИЈА

ОУ Пионерски дом „Јосип Броз Тито“- Гевгелија, по повод Денот на шегата, организира Априлијада. По двегодишната пауза поради КОВИД-19, на 1 април, петок, на Градскиот плоштад во Гевгелија повторно ќе дефилираат маскирани ученици од ООУ „Владо Кантарџиев“ и ООУ „Крсте Мисирков“, како и дечињата од детските градинки. Планирано е групните маски да пристигнат во 10:00 часот, на Градскиот плоштад, каде жири-комисија ќе го оценува презентирањето на групните маски. По завршување на манифестацијата, на 5 најдобри групни маски ќе им бидат доделени награди. Доколку временските услови не дозволат Априлијадата да се реализира на отворено, комисијата ќе го изврши оценувањето во училиштата и детските градинки.
Настанот е поддржан од Општина Гевгелија, преку Програмата за финансирање на културните активности во 2022 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *