НАИВАТА ВО МАКЕДОНИЈА-ИЗЛОЖБА И ПРОМОЦИЈА НА КНИГА ВО ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Национална установа Музеј – Гевгелија организира превземeна изложба и промоција на книга посветена на македонската Наива од авторот Гоце Божурски. Наивата, или наивистичката уметност има долга традиција во македонското сликарство, а нејзината историја за прв пат пред гевгелиската публика ќе биде презентирана во Уметничка галерија Амам – Гевгелија на ден 11 Март 2022 год., (петок) со почеток во 14:00 часот. Промотор на книгата и куратор на изложбата ќе биде Гоце Божурски. Проектот е реализиран со поддршка на Министерство за култура на Република Северна Македонија.

Со обемен текст на шеесеттина страни и околу сто колор репродукции, уживателите на уметноста ќе имаат прилика да дознаат за појавата и развојот на наивата во светски рамки, како и состојбата и спецификите на наивистичката уметност кај нас.  На овој начин, не само што, конечно и во наши услови, наивата добива институционална верификација, освен како естетска, таа се легитимира и како национална културна и уметничка вредност.

Меѓу овие (самоуки) автори, кои во отсуство на формално ликовно образование се потпираат исклучиво на сопствените внатрешни импулси и креативни потенцијали, освен светски познатиот и меѓународно признат уметник Вангел Наумовски, застапени се Ѓорѓе Шијаковиќ, Добри Трендафиловски-Добрин, Ристо Ристовски и Крсто Славковски (кои се припадници на основоположничката генерација) но и Боро Арсовски, Љубица Андреевска Љупка, Трајко Матевски Рисимкин, Стеван Поповски, Ангел Петровски, Љупчо Серафимов, Васко Ристовски и други сликари, како и скулпторите Живко Каровски, Стоимир Веселинов, Петар Давчев, Бранко Кајсторовски, Владо Стојанов, Живко Богатинов, Атанас Атанасов и Станимир Стојаноивски-Мичо.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *