МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА СТОМАТОЛОГОТ

WEB Телевизија во живо

Денес, многу земји го слават Меѓународниот ден на стоматологот. Изборот на датумот на празникот – 6 март – е во чест на еден од извонредните пронајдоци во стоматологијата. Во 1790 година, клештата за заби била измислена од Џон Гринвуд, стоматолог во Вашингтон и личен стоматолог на Џорџ Вашингтон.
 
Многу малку луѓе имаат здрави заби. Најмалку еднаш во животот, секој од нас побарал помош од стоматолог. Во овој стресен живот, луѓето немаат доволно време да јадат правилно, многумина се соочуваат со стрес и замор, и честопати не им придаваат важност на редовната и целосна хигиена на устата. Сите овие негативни фактори доведуваат до проблеми со забите.
 
Македонците немаат навика редовно да одат на стоматолошки прегледи. Степенот на кариес, како едно од најчестите орални заболувања е на високо ниво. На светско ниво, речиси 90% од луѓето страдаат од кариес, а слична е ситуацијата и во Македонија. Затоа редовно одете на стоматолошки прегледи, бидејќи негрижата за оралното здравје може да доведе и до појава на уште посериозни заболувања.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *