КУКАМЕЛОН – МЕКСИКАНСКИТЕ МИНИ ЛУБЕНИЦИ СЕ ХИТ ХРАНА ВО СВЕТОТ

Освен што се јадат како грозје, кукамелоните се фантастично кисели, и може да се употребуваат како додаток на сендвичи, јадења на скара, па дури и како освежителни пијалоци.
 
Мексиканските мини краставици изгледаат како мали лубеници, а имаат вкус како мешавина од обични краставици и лимес, неутрален и освежителен. Бидејќи се кисели ,кукамелоните може да се јадат сирови, тие се идеален додаток на салати, на месо на скара и одлично се комбинираат со јадења од зеленчук.
 
Омилени се во Мексико, а може да се најдат и во Европа како лута зимница, во комбинација со чили пиперки. Покрај тоа, тие можат да се одгледуваат и во градина. Богати се со антиоксиданси и го подобруваат варењето бидејќи ги содржат потребните влакна, а поради витаминот Ц се препорачуваат и за зајакнување на имунитетот.
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *