ФОЛКЛОРНА ВЕЧЕР СО АНСАМБЛИТЕ „БОЈМИЈА“ И „ЉУБОМИР ИВАНОВИЌ-ГЕЏА“

WEB Телевизија во живо

Ансамблот „Бојмија“ од Гевгелија е организатор на заедничка фолклорна вечер  со КУД „Љубомир Ивановиќ- Геџа“ од Ковачевац, Република Србија. Концертот ќе биде одржан во Народниот театар – Гевгелија, на 20 март, Недела, со почеток во 19:00 часот. Влезниците чинат 100 денари. Настанот ќе биде организиран согласно протоколите за организирање настани, со почитување на мерките за заштита од КОВИД-19. Организаторот ги поканува сите љубители на фолклорот да бидат дел од оваа културна манифестација и да уживаат во настапот на „Бојмија“ и „Љубомир Ивановиќ- Геџа“ од Р. Србија.

Kултурно Уметничкото друштво Љубомир Ивановиќ Геџа е формирано во 2013 година во селото Ковачевац, во близина на Младеновац, Република Србија. Во друштвото членуваат 130 членови кои се поделени во пет различни групи и секции. Името го добива по славниот тренер во борење Љубомир Ивановиќ Геџа кој е роден во ова место.

Ова друштво ги продолжува традициите на народните песни и ора од овој крај, и за краткиот период на постоење го сврте вниманието на јавноста со својата работа и учество на различни фестивали. Основните цели на друштвото се играта, песната, дружењето и запознавањето со културата на другите народи и нивната традизија.

КУД Љубомир Ивановиќ Геџа е организатор на фестивалот „Ковачевац“, кој за прв пат се организираше во 2016 година и на кој се собираат ансамблите од сите поранешни југословенски републики.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *