ЕДИНСТВЕНИОТ БРОЈ ЗА ИТНИ ПОВИЦИ 112 ОД ВЧЕРА ПОЧНА ДА РАБОТИ НИЗ ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА

WEB Телевизија во живо

Надминати се почетните проблеми со единствениот европски број за итни повици, 112 и сега тој работи на територијата на целата држава, а не само во Скопје. Ова вчера го соопшти директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов кој ја нагласи важноста од функционирањето на овој број затоа што заедно ќе се координираат повиците до полицијата, брзата помош и противпожарната служба.
 
Ангелов вели дека овој сектор има за цел да ги прима координира и насочува повиците до надлежните министерства или институции. Односно да ги координира кризните ситуации.
За еден месец, колку што функционира бројот примени се околу 27 илјади повици, или околу 950 дневно.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *