ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ МЕД

WEB Телевизија во живо

ВО ТЕКОТ НА СВОЈОТ ЖИВОТ ЕДНА ПЧЕЛА ПРОИЗВЕДУВА САМО 1/12 ЛАЖИЧКА МЕД.
 
Денеска улицата „Македонија“ во Скоје, замириса на мед. До 26 март се одржуваат Деновите на македонскиот мед.
Манифестацијата ја организира Пчеларско здружение „Матица” од Скопје, со поддршка на Општина Центар ..
 
На штандовите поставени долж улица „Македонија”, посетителите можат да купат мед, полен, прополис, матичен млеч, восок и други пчелни производи. Цената на тегла ливадски и шумски мед е 500 денари, а медот од костен чини 600 денари.
Јапонците годишно трошат 16 килограми по глава на жител, а ние само 900 грама. Разликата е огромна. Се повеќе на нашиот пазар има мед измешан со сирупи за да се оствари профит. Со тоа се уништуваат природните својства на медот. Нашата земја може да се пофали со квалитетен мед, но производителите бараат да бидат заштитени со закон за да ги остварат нивните права.
 
Овој настан овозможува директна комуникација меѓу пчеларите и купувачите, како и одлична шанса за младите потенцијални пчелари да се запознаат со начинот на одгледување пчели и производството на мед, –

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *