ДЕНЕС Е СВЕТСКИ ДЕН НА ВОДИТЕ 2022 – ДА ГИ ЗАШТИТИМЕ ПОДЗЕМНИТЕ ВОДИ !

WEB Телевизија во живо

Светскиот ден на водата се слави на 22 март секоја година за да го привлече вниманието на луѓето ширум светот на важноста од зачувување на водата за пиење.
 
Целта на Светскиот ден на водата е да се предупреди и да се подигне свеста на 2 милијарди луѓе кои живеат без пристап до вода за пиење, со фокус на поддршката за постигнување на целите на Агендата на ОН 2030 Одржлив развој (SDG 6): Вода и канализација за 2030 година.
 
Темата за 2022 година е „Подземните води“, а овогодинешното име на кампањата е „Подземни води – направете ги невидливите, видливи“.
 
Подземните води се невидливи, но нивното влијание е видливо насекаде. Надвор од очите, под нашите нозе, подземните води се скриено богатство што ги збогатува нашите животи. Во најсушните делови на светот, тоа можеби е единствената вода што луѓето ја имаат.
 
Речиси целата течна свежа вода во светот е подземна вода. Животот не е возможен без неа. Се користи за снабдување со вода за пиење, санитарни системи, земјоделство, индустрија и екосистеми. Многу суви области зависат само од подземните води.
 
На многу места, човечките активности прекумерно ги користат и ги загадуваат подземните води.. Подземните води се загадени во многу области, а санацијата е често долг и тежок процес. Ова ги зголемува трошоците за третман на подземните води, а понекогаш дури и го спречува нивното користење.
 
Треба да ги заштитиме подземните води од загадување и да ги користиме одржливо, балансирајќи ги потребите на луѓето и светот. Виталната улога на подземните води во водоводните и санитарните системи, земјоделството, индустријата, екосистемите и приспособувањето кон климатските промени мора да се рефлектираат во креирањето на политиките за одржлив развој.
 
Она што го правиме на површината влијае на водата под земја. Потенцијални закани за квалитетот на подземните води се природно (геогено) загадување и извори на загадување од користење на земјиштето и други човечки активности (антропогена контаминација). Двата најчести геогени загадувачи се арсенот и флуорот. Природното загадување со арсен во подземните води влијае на милиони луѓе на сите континенти. Затоа, квалитетот на подземните води треба редовно да се оценува и следи. Антропогената контаминација ги вклучува ефектите од зголеменото земјоделство, урбанизацијата, растот на населението и климатските промени.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *