ТУРСКИ ФАРМЕР ТЕСТИРА VR ОЧИЛА НА КРАВИ ЗА ДА ДОБИЕ ПОВЕЌЕ МЛЕКО

Многу очекуваниот проект на Мета за виртуелна реалност Metaverse се очекува да биде почеток на една сосема нова ера. И додека сите се возбудени за сите можности што може да ги понуди овој нов виртуелен свет, не сите можности на VR се наменети за луѓето.
Еден, фармер во Турција Изет Кочак, сточар кој живее во Аксарај, Турција, почна да става очила за VR на некои од неговите крави за да види дали животните навистина ќе произведат повеќе млеко кога веруваат дека се наоѓаат на убав сончев амбиент надвор, наместо во за молзење.
Според турскиот медиум Anadolu Ajansi, Кочак мислел дека измамувањето на кравите да мислат дека се навистина надвор преку слушалки за VR, ќе ги направи посреќни и ќе произведе повеќе млеко, бидејќи кравите се заробени во затворени простории, особено во зима.
 
Кочак рече дека морал да бара алтернативни начини за производство на повеќе млеко по зголемените цени на сточната храна во Турција. Пред да ги испроба VR очилата, Кочак рече дека пуштал смирувачка класична музика на својот добиток. Зборувајќи за Anadolu Ajansi, тој рече дека „Во Русија, на кравите им поставуваа очила за виртуелна реалност. Решивме да го пробаме во нашиот сопствен бизнис. Во првата фаза, ги испробавме очилата за виртуелна реалност на две од нашите животни околу 10 дена. Забележавме зголемување и на квалитетот и на количината на млеко кај животните кои носат очила“. Според Кочак, производството на кравјо млеко се зголемило од 5 галони (22 литри) на 7 галони (27 литри) на ден.
Бидејќи очилата се покажаа како успешни на неговата фарма, Кочак рече дека планира да нарача уште 10 од Русија и да ги инсталира на своите животни.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *