ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

РУСКАТА АМБАСАДА НИ ЈА ЧЕСТИТАШЕ 150 ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ.

По повод големиот јубилеј, 150 години од раѓањето на апостолот на Македонската револуционерна борба, Гоце Делчев, Руската амбасада испрати честитка до Македонскиот народ, во која се вели:

Денеска се навршуваат 150 години од раѓањето на Гоце Делчев, народен херој кој стана симбол на ослободителната борба во Македонија. Им ја честитаме оваа значајна годишнина на сите кои ги споделуваат неговите идеали!

Сегодня исполняется 150 лет со дня рождения Гоце Делчева – народного героя, ставшего символом национально-освободительной борьбы в Македонии. Поздравляем с этим знаменательным юбилеем всех, кто разделяет его идеалы

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.