НОВООТВОРЕНАТА ЛИНИЈА ЗА ИТНИ ПОВИЦИ – 112 ПРОРАБОТИ ВО СКОПЈЕ А ПО ДЕСЕТТИНА ДЕНА И ВО ЦЕЛАТА ДРЖАВА

Вкупно 1.106 граѓани се јавиле на бројот за итни повици – 112, кој беше пуштен во употреба пред два дена.
Директорот на Центарот, Стојанче Ангелов, рано утрово го посети Секторот 112. Од страна на дежурниот сменоводител и примателите на итни повици тој бил запознаен со тековната работа, како и со почетните проблеми со коишто се соочува новиот сектор.


Со новоотворената линија, која важи на целата територија на Европската Унија, наместо досегашните 192, 193, 194 и 195, односно полиција, брза помош, противпожарна единица или Центарот за управување со кризи, граѓаните со вртење на 112 можат да ја добијат која било услуга, односно доколку имаат каков било итен случај и потреба од државата.


За почеток, телефонскиот број 112 ќе функционира само на територијата на Скопје. Откако ќе се тестира системот, по десеттина дена ќе почне со работа и на територија на целата држава бидејќи, како што соопштија надлежните, се работи за комплексен систем што во себе обединува неколку различни субјекти, министерства, противпожарните единици коишто се децентрализирани односно се во надлежност на општините и итната медицинска помош.


Телефонските броеви 192, 193 или 194 ќе продолжат да функционираат најмалку една година и доколку граѓаните ги повикаат овие броеви, Ангелов вели дека ќе ја добијат потребната услуга.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *