РЕЦЕПТОТ ЗА СРЕЌА ВО ОВА СТУДЕНО И „КОРОНА ВРЕМЕ“ Е ЕДНОСТАВЕН : НЕ СЕДИ ДОМА ТУКУ ШЕТАЈ НА ВАРДАРСКИ И ДИНЌУТ, ПЛАНИНАРИ НА КОЖУФ И ВОЗИ ВЕЛОСИПЕД.

WEB Телевизија во живо

Од Холандија, во ова време на корона пандемија и ниски температури стигнува еден интересен рецепт за среќа и добро здравје. Рецептот има чудно име „уитваеин“ (uitwaaien), но придобивките се многу практични.
Се препорачува, според овој нивни рецепт, да не се останува многу по дома, туку да излеземе на улиците, во природа, најубаво на Кожуф, да веруваме во моќта на ветрот, кој за среќа го има и премногу во Гевгелија, односно да дишеме свеж воздух, шетајќи по патеките до Вардарски рид и Динќут.
Бидејќи деновите стануваат пократки и паѓаат температурите, „уитваеин“ (uitwaaien) се препорачува против зимското нерасположение, го намалува стресот и ја враќа енергијата. Освен тоа, редовното проветрување ја поттикнува креативноста и ја подобрува концентрацијата.
Во практика, „уитваеин“ може да биде брзо одење или трчање во природа, планинарење или возење велосипед.
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *