ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ПОЖАРИ ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

ОД ТППЕ АПЕЛИРААТ НА ВНИМАТЕЛНО ОДНЕСУВАЊЕ СО ЕЛЕКТРИЧНИТЕ ГРЕЈНИ ТЕЛА ЗА ВРЕМЕ НА НОВОГОДИШНИТЕ ПРАЗНИЦИ

 

Командирот на ТППЕ Гевгелија, Игор Ризов за Тв Нова 12 изјави дека, во годината што изминува, 2020, до денес се евидентирани вкупно 191 пожар. Од нив, 39 пожари биле на објекти, на отворен простор се евидентирани 126 пожари, на сообраќајни средства имало 5, технички се интервенирало во 9 случаи а под останато се забележани 12 интервенции.

Како споредба, во 2020 година, поради пандемијата, бројот на пожари во општина Гевгелија изнесувал 134, што е зголемување за 57 пожари повеќе.

 

Од ТППЕ Гевгелија, пред новогодишните празници апелираат граѓаните да ги исчистат оџаците и да извршат проверка на исправноста на електричната инсталација и грејните тела како би се заштителе од пожар.Исто така препорачливо е да не се оставаат сијаличките од новогодишните елки да горат преку целата ноќ, внимателно ракување со електричните апарати и да не се користат петарди во затворени простории.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *