ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1942 ГОДИНА ВО ВЕЛЕС БИЛЕ УАПСЕНИ ЧЛЕНОВИТЕ НА ПОКРАИНСКИОТ КОМИТЕТ НА КПЈ ЗА МАКЕДОНИЈА, НАРОДНИТЕ ХЕРОИ МИРЧЕ АЦЕВ И СТРАШО ПИНЏУР

Мирче Ацев заедно со Страшо Пинџур во септември 1942 година излегол на терен. Намерата им била да ги посетат партизанските одреди и партиските организации во Велешко и Прилепско. Сосема случајно бил уапсен на 18 декември 1942 во Велес, заедно со Страшо Пинџур. Од Велес бил пренесен во злогласниот Скопски полициски затвор. По долго физичко измачување во Обласната полициска управа во Скопје и без судски процес, по петдневно ѕверско мачење,обајцата биле убиени од бугарската полиција на 4 јануари 1943 година (а, потоа биле фрлени низ прозорец, за да се исценира самоубиство).
May be an image of 2 people
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.