ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

МИТКО КРЏЕВ:СОСТОЈБАTA СО КОВИДОТ ВО ГЕВГЕЛИЈА МОМЕНТАЛНО Е СТАБИЛНА. ВО КОВИД МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ 4 ПАЦИЕНТИ.

Како што ни изјави директорот на Општата болница со проширена дејност од Гевгелија, доктор Митко Крџев, во последниот период редуциран е бројот на пациенти кои се лекуваат во ковид модуларната болница, како и бројот на оние кои се на домашно лекување. Така, во модуларната ковид болница, истакна доктор Крџев, во моментот имаме 4 пациенти на болничко лекување, од кои тројца се на кислородна подршка и еден пациент е со потешка клиничка слика. На домашно лекување исто така имаме четворица пациенти со полесна клиничка слика.
Инаку, според епидемиолошките анализи во моментов бројот на активни случаи во општина Гевгелија изнесува 83, во Богданци 22 а во Дојран 5 .
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.