ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ДОЈРАН ЌЕ РАБОТИ НА ПРИВЛЕКУВАЊЕ ТУРИСТИ ПРЕКУ ЦЕЛАТА ГОДИНА

Дојран, со помош на Агенцијата за подршка и промоција на туризмот, ќе работи на регионална туристичка понуда за привлекување туристи преку целата година. Ова беше договорено на средбата меѓу директорот на Агенцијата Љупчо Јаневски и дојранскиот градоначалник Анго Ангов.
Како примарно е договорено учеството на Меѓународниот туристички саем во Белград, како примарен пазар, за што во најскоро време треба да се изработи промотивниот материјал за претставување на Дојран.
– Договоривме инвестиции за изградба на нови автокампови, организирање посета на инфлуенсери за гастрономија во Дојран, туристичко означување на дестинацијата и заедничко аплицирање на ИПА проекти за развој на туризмот во Дојран, рече Ангов.
Со овие активности се очекуваат нови инвестиции во туристичкиот сектор, како и зголемување за 20 отсто на ноќевањата остварени во наредната 2022 година.
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.