ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

Д-Р ТОДОРКА ОКОВА:ВО ГЕВГЕЛИЈА ДО СЕГА ВАКЦИНИРАНИ 13.000 ГРАЃАНИ, СО ТРЕТА ДОЗА ИМУНИЗИРАНИ 2000 ГРАЃАНИ.

Заклучно со 26 ноември во Република Македонија вкупно се вакцинирани 828.770 граѓани, ревакцинирани се 794.666 а трета доза примиле 70.937 граѓани. Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 58%, а со две дози опфатени се 47% од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 39% од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 38% од популацијата во државата примила две дози вакцина.
Според последните податоци, Гевгелија, со над 65 отсто на вакцинирани граѓани со прва доза се наоѓа меѓу првите три града во Македонија. Како што не информираше пак д-р Тодорка Окова, одговорен доктор за вакцинацијата во Општа Болница Гевгелија, бројот на вакцинираните граѓани со две дози во нашиот град изнесува околу 13.000 граѓани, додека со третата, или бустер доза вакцинирани се 2.000 наши сограѓани.
Таа уште еднаш апелираше до граѓаните да се вакцинираат бидејќи тие се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација, вели доктор Окова се спречува тешка форма на болеста и се намалува шансата од заболување како и смртен исход од болеста.
May be an image of 1 person, standing and indoor
 
 
 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *