ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СТРУМИЧКАТА ПОЕТЕСА И НОВИНАРКА СУЗАНА МИЦЕВА ВО 2018 БЕШЕ ДОБИТНИК НА ПРВАТА НАГРАДА ЗА СТРАНСКИ ПОЕТИ НА ПОЕТСКИОТ КОНКУРС „ЛИРИЧНИ ГЛАСОВИ“ ВО СОФИЈА.

Струмичката поетеса и новинарка на регионалната телевизија ВИС, Сузана Мицева, во 2018 година ја освои првата награда во категоријата странски поети на поетскиот конкурс „Лирични гласови“ што е во организација на Сојузот на софиски библиотеки и издавачките куќи „Изида“ и „Персеј“ од Софија, Република Бугарија.
На свечената церемонија на доделување на наградите што тогаш се одржа во малата библиотека, „Никола Вапцаров“, во Софија, поезијата на Сузана Мицева беше прочитана на мајчин и на бугарски јазик во превод на Тања Попова. Втората награда во ова акатегорија ја доби Нехас Сопај од Албанија, а третата Дунија Паланжени од Романија.
Таа година на конкурсот беа пријавени 224 поети, меѓу кои многу повеќекратни добитници на награди и високи признанија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.