ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

АМАТЕРСКИОТ ТЕАТАР ОД ДЕМИР КАПИЈА ГОСТУВА ВО ГЕВГЕЛИЈА СО ПРЕТСТАВАТА „НОЌИТЕ ВО БЕЛ САТЕН“.

На 17 декември, 2022 година, со почеток во 19:00 часот, во Народниот театар- Гевгелија, во организација на ЈОУ Дом на културата „Македонија“- Гевгелија, ќе гостува театарската група при ЈОУ Дом на култура „Мирка Гинова“ од Демир Капија со театарската комедија „Ноќите во бел сатен“. Овој аматерски Театар е формиран во 1963 год, и непрекинато работи со ентузијасти кои неизмерно ја даваат својата љубов кон театарот. Претставата „Ноќите во бел сатен“ е текст на познатиот наш писател Братислав Димитров, и се занимава со еден од современите проблеми, со осаменоста. Можеби тука за нас и не е толку голем, но во светот тоа е најголемиот и најзначајниот проблем. Во трката по пари, моќ, привилегии ги заборавивме основните потреби – емоциите. Публиката може да очекува забавна претстава, која и ќе ги насмее, но и ќе ги допре во срцето, во нивните души и проблеми. Стануваме робови на техниката, забораваме на нашите чувства и имаме недостиг од љубов“, велат од театарскат група „Мирка Гинова“ од Демир Капија. Главната тема во преставата е традиционализмот или пак мачовизмот на Балканот и ова е прв текст во регионов кој драматизира дел од овие мачо типови кои имаат огромни проблеми, но нивната појава останува нивна движечка енергија. Билетите за претставата чинат 100 денари, а од денес билетите ќе бидат пуштени во продажба, во просториите на Народниот театар.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.