ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА СКОПЈЕ СО ЉУБОВ ПО ПОВОД 77 ГОДИНИ ОД НЕГОВОТО ОСЛОБОДУВАЊЕ

Сè што помнам за Скопје како дете беше дворот од куќата на улицата „Максим Горки“ и сликата на мајка ми како ги пере алиштата во корито. Ја помнам и продавницата на улицата „29 Ноември“ и слатките бомбони на чичко Димче, продавач. Ги помнам и утакмиците на мали голчиња зад улицата пред „Железничка колонија“. Ги помнам фамилијарните излети во Сарај, собирањето пред „Ванила“, патувањето со точак од Карпош 4 до гимназијата „Јосип Броз Тито“. Ги помнам и седенките во клубчето на Ацо Црногорецот во Сингелиќ и свирките на групата „ТОРР“. Ги помнам и моите другари, Аки, Штипот, Максо, Венко, Тошка, Аљош, Дона, Раме, Чало, Цали, Јосиф, Старка….Како што нема да имам друго детство и друга младост, нема никогаш да имам ни друг град што ќе бидекако моето Скопје. Скопје ги помни и моите радости и моите таги.
Затоа, Скопје, нека ти е честит Денот, векувај и натаму граду крај Вардар.
May be an image of 1 person and outdoors
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.