КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ПРЕДЛАГА АДМИНИСТРАЦИЈАТА ДА ОДИ НА РАБОТА СО КОВИД СЕРТИФИКАТИ.

WEB Телевизија во живо

Вработените во јавниот сектор, локалната самоуправа и во сите државни институции треба да покажат потврда дека имаат примено барем една доза вакцина за да одат на работа предлага Комисијата за спречување заразни болести, како мерка против ковид-19, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче.
Тие што не се вакцинирани, а работат во јавната администрација ќе треба еднаш неделно да прават ПЦР тестирање, но на своја сметка. Како важечки документ ќе се земе и доказот за прележаност на вирусот во последните 45 дена, сметано од денот на оздравувањето. Луѓето, пак, кои заради здравствени причини не смеат да се вакцинираат ќе треба да достават специјалистички извештај за причината. Министерството за здравство ќе излезе со список на болести и на специјалисти кои може да ги издаваа тие извештаи, рече министерот за здравство.
Тој препорача кон овие мерки да се приклучат и приватните компании. Комисијата предлага и вакцинацијата за здравствените работници да биде задолжителна.
Филипче вели дека ќе се предложи секоја институција да назначи лице кое ќе врши проверка на сертификатите.
May be an image of 2 people and outdoors
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *