ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ТИНА ТАРНЕР ГИ ПРОДАДЕ ПРАВАТА ЗА СВОЈОТ МУЗИЧКИ ОПУС НА МУЗИЧКАТА ИЗДАВАЧКА КУЌА „BMG“. ЦЕНАТА НЕ Е ПОЗНАТА.

Тина Тарнер ги продаде правата за својот музички опус на музичката етикета BMG, пишува The Guardian.
Опусот на американската уметница со швајцарска адреса е создаден во текот на нејзината шеесетгодишна кариера и вклучува некои од хитовите за сите времиња како што се What Love Got To Do To With It и Private Dancer.
Пејачката на BMG им ги продаде правата на нејзините снимки, правото да управуваат со нејзиното име и со нејзините слики. Тоа е најголемиот договор со индивидуален уметник што оваа издавачка куќа го постигнала. Сумата за која Тарнер ги продаде своите права не е позната во јавноста.
– Заштитата на моето животно дело и музичко наследство е многу лична работа за мене. Убедена сум дека мојата работа е во сигурни и професионални раце, рече Тарнер.
Извршниот директор на BМG е задоволен од постигнатиот договор.
– Музичкото патување на Тина Тарнер инспирираше стотици милиони луѓе низ целиот свет и продолжува да го наоѓа својот пат до новата публика.
Пред Тина, таква одлука донесоа некои други уметници чии песни се незаменлив дел од американската поп -култура. Нил Јанг потпиша договор со музичката компанија HIPGNOSIS, нобеловецот Боб Дилан со Universal Music, а легендата за кантри музиката Доли Партон призна дека размислува за истото.
May be an image of 1 person, standing and text that says 'HE TIN RNER'
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.