РАФАЕЛ НАДАЛ ОДИГРА НЕКОЛКУ ПОЕНИ СО 97-ГОДИШНИОТ ЛЕОНИД СТАНИСЛАВСКИ НАЈСТАРИОТ ТЕНИСЕР НА СВЕТОТ.

WEB Телевизија во живо

Додека се лечеше од повредата на левото стапало, Рафаел Надал официјално беше домаќин на најстариот тенисер со ИТФ лиценца во неговата академија во Мајорка, 97-годишниот Украинец Леонид Станиславски, со кој одигра и неколку поени.
Станиславски испрати писмо до ИТФ пред неколку месеци во кое побара да се создаде нова категорија ветерани за тенисери на негова возраст, па ИТФ навистина го направи тоа, создавајќи категорија „над 90-тите“ на ИТФ Светското првенство за супер сениори.
Инаку, Леонид Станиславски повеќе од педесет години се натпреварува на аматерски план, роден е на 22 март 1924 година, а доаѓањето на Мајорка и средбата со Надал е врв на неговата кариера.
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *