ПРОДОЛЖЕНИОТ ВИКЕНД Е КАКО СОЗДАДЕН ДА ГО ПРОЧИТАТЕ РОМАНОТ „ДИНА“, ПОЛИТИЧКИ РОМАН, РЕЛИГИОЗНА ПРИКАЗНА, ФИЛОЗОФСКО ДЕЛО, ИСТОРИСКИ РОМАН И ЗБИРКА ПОЕЗИЈА.

WEB Телевизија во живо

Додека очекувате да го погледнете филмот на Денис Вилнев „Дина“, убаво време e да посегнете по класиката на СФ, истоимениот роман на Френк Херберт. Првпат објавен во 1965 година, „Дина“ стана инстант хит, главно благодарение на наградите Хуго и Небула. Оттогаш, овој роман е продаден во повеќе од 12 милиони примероци, доби 17 продолженија и предпродолженија и официјално стана првиот бестселер меѓу романите на СФ.
Дејството на „Дина“ се случува во далечна иднина, годината е 10191. Меѓупланетарната империја е управувана од императорот Шадам IV кој му наредува на војводата Лето Атреидес, владетел на куќата на Атреидес, да ја напушти својата матична планета Каладан и да го пресели семејството до еден нов феуд , мистериозниот Аракис, песочната планета наречена Дина, извор на меланж, зачин што овозможува меѓуѕвездени патувања, но станува и моќна дрога …
„Дина“ и денес може да се чита на неколку нивоа, 56 години по нејзиното објавување. Најочигледното ниво, тоа е дистописки роман за еколошка криза, за животот на планета каде што речиси и да нема вода. Но, „Дина“ е и политички роман и религиозна приказна, филозофско дело, историски роман, приказна за еволуцијата на човекот, но и збирка поезија.
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *