ПОЕТСКО ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА ЏЕК ХИРШМАН ВО ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Утре , 30 октомври (сабота)во кафе бар „У“ во Гевгелија, во соработка со Библиотеката „Гоце Делчев“ со почеток во 20:00 часот ќе биде реализиран поетски настан „Денови на Џек Хиршман“, со програма која вклучува: видео проекција со дел од неговите најважни претставувања, поетско читање, дискусија и презентација на неговото дело, и диџеј сет на Аџамија.
Џек Хиршман е роден во Њујорк, а израснал во Бронкс. Како млад уредник на Асошиејтед прес во Њујорк, неговиот прв допир со славата и неговото јавно препознавање доаѓа преку писмото што му го напишал Ернест Хемингвеј, објавено по смртта на Хемингвеј како „Писмо до младиот писател“. Хиршман дипломирал на Сити колеџот во Њујорк и на Универзитетот во Индијана, кадешто студирал компаративна литература. Тој е популарен и иновативен професор на UCLA во периодот на 1970-тите, пред да биде отпуштен поради неговите антивоени активности. Оттогаш Хиршман живеел во Калифорнија, создавајќи го својот уметнички и политички дом во областа Норт Бич во Сан Франциско.
Неговата прва поетска книга беше објавена во 1960 година со предговор напишан од Карл Шапиро: „Какво олеснување да се најде поет кој не се плаши да биде вулгарен или сентиментален, кој во поезијата може да пукне од смеење или да плаче како луд – кој може да води љубов со јазикот или да го клоцне во задникот“.
Хиршман помина четвртина век талкајќи по улиците на Сан Франциско, кафулиња (вклучувајќи го и Кафе Трст, каде што беше редовен муштерија) и читајќи, станувајќи активен уличен поет и патувачки активист. Хиршман е и уметник и колаж, но има преведено и повеќе од два тома книги од германски, француски, шпански, италијански, руски, албански и грчки јазик.
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *