НОВА КНИГА НА ВАСКО ШУТАРОВ „СО ЗРНО СОЛ. И ПАРЧЕ ЛОКУМ. КАРАНТИНСКИ КОЛУМНИ И ЕСЕИ“

WEB Телевизија во живо

Издавачката куќа „Макавеј” од Скопје ја објави збирката колумни и есеи на нашиот сограѓанин, Васко Шутаров со наслов „Со зрно сол. И парче локум. Карантински колумни и есеи”.
Препорачувајќи ги колумните на Шутаров, кои излегуваа на порталот „Република“, рецензентот и промотор на изданието Елка Јачева Улчар, истакна дека пораките кои произлегуваат од колумните и есеите имаат потрајна димензија, и не завршуваат со нивното прво читање.
Една нотка, пишува Улчар се провлекува од првата до последната колумна. Човечноста,и неприкосновеноста на љубовта кон човекот. И кога на човека му е добро и кога му е помалку добро.
Книгата е спонзорирана од Општина Гевгелија и може да се купи во книжарниците „Или-Или“, „Култура“ и „Антолог“ и на порталот kupikniga.mk.
Д-р Васко Шутаров е доктор по политички науки, поранешен пратеник и дипломат, со повеќегодишно искуство во креирањето и практикувањето на културни политики и културна дипломатија на државата.
May be an image of 1 person
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *