„НЕМА МАЛЦИНСТВА“ ФИЛМ ЗА МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА КОЈА ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА БИЛА ПРИНУДЕНА НА ПРЕСЕЛБА ВО КАНАДА

WEB Телевизија во живо

„Нема малцинства“ е приказна за мала, но страсна и историски значајна група на луѓе што МОРА да се каже. „Баладата на македонската дијаспора“ е компилација од вистински приказни, пренесувани од уста на уста за искушенијата и неволјите раскажани од баби и дедовци, родители, чичковци и тетки вткаени во фиктивното патување на главните и споредните ликови.
Филмот навлегува подлабоко во историјата на Балканот со низа периодични флешбекови. Самата воведна сцена започнува со првата од многуте сцени на „флешбек“, „Букурешт околу 1913 година“ во средината на тензичните преговори за Букурешкиот договор – договорот за примирје што ги дели предците на Македонија меѓу Грција, Бугарија и Србија. Оваа сцена, заедно со другите меѓусебно поврзани ретроспективи, раскажуваат приказна за романса, болка во срцето и инспирација за македонскиот народ и неговата татковина, сето тоа спроведено преку силна женска главна улога и постојано присутна култура која е под женско влијание.
Откако нејзината свршувачка се распаѓа поради тензиите меѓу семејствата, ЛИДИЈА патува назад на Балканот и ги доживува вековните етнички тензии во денешна Македонија. Наспроти нејзината приказна се „флешбековите“ на Македонија од 1950-тите и вторите ликови, ИЛЧЕ и ПЕРО, двајца војници во југословенската армија кои наидуваат на угнетување од прва рака додека се борат да го остават зад себе Балканот по секоја цена.
Џеј Ел Босе, ко-режисер, писател и продуцент на No Minorities го создаде филмот за да му оддаде почит на неговото наследство. „Како Канаѓанец со македонско потекло, отсекогаш имав посебно место во моето срце за Македонија и македонскиот народ. Со задоволство се сеќавам на нашето семејно патување како дете и чувствував дека сите Македонци во дијаспората треба да имаат можност да видат, почувствуваат, дишете разберете ја основата на нашите корени и култура. Кога дознав за патувањата на Birthright Macedonia, многу ме радуваше што дознав дека следната генерација на млади ќе може да има огромно искуство во Македонија“.
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *