ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА КОГО ВО СТРУГА МУ СМЕТА БИСТАТА НА АНТЕ ПОПОВСКИ, ТА ЈА ФРЛИЛ В ЕЗЕРО?

Стиснете ги тревките
неа ќe ја исцедите.
Наслоните се врз каменот
името ќe ѝ го чуете.
Симнете се во рекине
дното со неа ќe ве почести.
Легните да починете
и ноќта со неа ќe ве покрие( од песната Македонија)
Непознати сторители ја откорнале бистата на еден од најпознатите македонски поети, Анте Поповски, која е поставена во центарот на Струга, а потоа ја фрлиле во езерото.
Најверојатно чинот се случил синоќа, а утринава случајни минувачи ја забележале откорнатата биста на дното на езерото. Глетката ја пријавиле кај надлежните од фестивалот „Струшките вечери на поезијата“ кои се главни иницијатори за поставувањето на овој и на уште дестина други споменици во чест на поетите во Струга. За настанот е известена и полицијата.
Истовремено, бистата на писателот Славко Јаневски е оштетена и свртена наопаку на постаментот.
Информацијата ја потврди портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски посочувајќи дека полициски службеници извршиле увид и се работи на расчистување на случајот.
May be an image of body of water
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.