ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ДЕНЕС Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА ВРАТОВРСКАТА. НАЈСКАПАТА ЧИНИ 220.000 ДОЛАРИ

Вратоврската е добро познат хрватски декоративен предмет и хрватски симбол, но исто така и симбол на Европа и знак за некои темелни човечки вредности. Затоа, Academia Cravatica го прогласи 18 октомври за Хрватски и Светски ден на вратоврската.
Вратоврската се смета за оригинален хрватски производ и се прошири во Европа во 17 век со учество на хрватски војници во Триесетгодишната војна (1618-1648). Хрватската традиционална униформа со извезени, насликани марами околу вратот го привлече вниманието. Марамите беа изработени од различни материјали. Од груб материјал, што го носат обичните војници, до свила и фин памук што го носат офицерите.
Овој „хрватски елегантен стил“, во тоа време целосно непознат во Европа, беше прифатен на францускиот двор околу 1650 година и стана модерен дел од облеката меѓу тогашната буржоазија како симбол на културата и елеганцијата. Затоа, во Франција е познатa како cravate ,
Најскапата вратоврска во светот е онаа на Shuashish Diamond . Направен е од чиста свила, а содржи 150 грама злато и дури 271 дијаманти, што затоа ја оправдува цената од 220.000 долари.
May be an image of 1 person and sunglasses
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.