ДЕНЕС Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕКАКО ПОЛЕСНО ДА ЈА ПРИФАТИМЕ НОВАТА НОРМАЛНОСТ ?

WEB Телевизија во живо

Кога сте во стресна ситуација, разговарајте со некого на кого му верувате.
Понудете им помош на пријателите кои боледуваат.
Ако почувствувате дека ви треба ментална поддршка, побарајте помош од професионалци.
Пандемијата на COVID-19 имаше големо влијание врз менталното здравје на луѓето. Некои групи, вклучително и здравствени работници и други работници во првите редови, студенти, луѓе кои живеат сами и оние со претходно постоечки ментални здравствени состојби, се особено погодени. А услугите за ментални, невролошки нарушувања и нарушувања на употребата на супстанции се значително нарушени.
На овие луѓе тешко им беше да ја прифатат новата нормалност. Силно се соочија со товарот луѓе кои веќе имаат веќе постоечки ментални здравствени состојби, здравствени и други работници во првите редови, студенти, луѓе кои живеат сами.
Оваа година, светската тема за ментално здравје е менталното здравје во нееднаков свет. Се фокусира на пристап до услуги за ментално здравје на сите, која остана за жал нееднаква.
Светскиот ден на менталното здравје се одбележува низ целиот свет на 10 октомври. Има за цел да ги едуцира луѓето и да ја прошири свеста за важноста на менталното здравје и како никогаш не треба да се занемарат нивните проблеми со менталното здравје.
May be an image of one or more people, flower and indoor
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *