ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА 14 СЕПТЕМВРИ 1924 ГОДИНА УБИЕН МАКЕДОНСКИОТ РЕВОЛУЦИОНЕР И ПУБЛИЦИСТ И ПРВИОТ ФИЛМСКИ СЦЕНАРИСТ, АРСЕНИЈ ЈОВКОВ.

 Во познатите септемвриски горно-џумајски колежи е убиен Арсениј Јовков, македонски револуционаер и публицист. Своите духовни сили ги посвети на повеќе области во културата, меѓу кои најмногу на журналистиката. Учествуваше во Илинденското востание. Тој е првиот македонски филмски сценарист, според чие сценарио е снимен документарниот филм „Македонија на филм“ во 1923 годинаАвтор е и на сценариото за играниот филм „Илинден“.Роден е во селото Селци, Струшко, на 25 март 1884 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.