МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: ВО ТЕК Е НАБАВКА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ ГРИП, А ГИ СЛЕДИМЕ И НОВИТЕ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19

WEB Телевизија во живо

Во моментов имаме доволно вакцини против Ковид-19 за престојниот период. Националниот комитет за имунизација ги следи сите истражувања за новите вакцини меѓу кои е и вакцината на француската компанија „Санофи“, информираа од Министерството за здравство.
Во врска со тоа дали се набавени вакцини против сезонски грип, од Министерството посочуваат дека во моментот во тек е нивната набавка.
– Предвидено е да се набават 40.000 дози на четиривалентни вакцини против грип, истакнаа за МИА од Министерството за здравство.
May be an image of one or more people
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *