АНТИКАВСЕРИ УПАДНАА ВО СТУДИОТО НА ИНФОРМАТИВНАТА ПРОГРАМА НА РТВ СЛОВЕНИЈА.

WEB Телевизија во живо

Противниците на пандемијата на коронавирусот и противниците на епидемиолошките мерки и вакцинации, кои со недели протестираа пред зградата на јавниот сервис, во петокот вечерта упаднаа во просториите на РТВ Словенија и упаднаа во студиото за вести.
Под водство на поранешниот воен офицер Ладислав Троха, кој работи во рамките на „патриотската организација“ на Движењето ТСО (Свесни жители на Словенија) , протестирајќи против мерките за ограничување на ширењето на вирусот. Демонстрантите упаднаа во во студиото на словенечкиот јавнен радиотелевизиски сервис , во петокот околу 20:30 часот и, меѓу другото, дистрибуираа летоци со барање „безбедни училишта и колеџи без муцки“, како што ги нарекуваат маските, инаку една од епидемиолошките мерки што помагаат да се спречи ширењето на коронавирусот.
Мораше да интервенира во полиција, која, како што пренесува Вечер.ком, објави дека некои демонстранти, кои инаку присуствувале на пријавениот собир, влегле во зградата на медиумската куќа: „Тие не се држеа до предупредувањето на обезбедувањето што доведе до интервенција на полицајци кои го обезбедија обезбедија јавниот ред “.
Околу 20 демонстранти, кои не носеа маски, беа отстранети од зградата, објави РТВ Словенија. Против нив ќе се преземат мерки во согласност со законот, објави полицијата, а генералниот директор на РТВ Словенија Андреј Грах Ватмоу во емисијата Одмеви рече: „Ова е тежок напад врз нашата куќа и јавните медиуми, кои силно ги осудувам. Направени се многу напори за подобрување на оваа ситуација за изминатите четири месеци “.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *