РАКОМЕТНИТЕ КАДЕТКИ НА МАКЕДОНИЈА ГО ОСВОИЈА ЗЛАТНИОТ МЕДАЛ НА ЕХФ ШАМПИОНАТОТ ВО ЛИТВАНИЈА

WEB Телевизија во живо

Женската ракометна кадетска репрезентација на Македонија го освои ЕХФ шампионатот во Литванија откако во финалето го совлада Исланд со 27-26. Одличната игра на Теодора Дукоска и 11 постигнати голови ја однесе Македонија до победата од 27:26 против Исланд и до златниот медал во финалето на женскиот шампионат 17 ЕХФ во Литванија. Покрај златото девојките го собраа и поголемиот дел од индивидуалните награди.
Ива Младеновска е избрана за најкорисна ракометарка на турнирот, а покрај неа дел од идеалниот тим се и десното крило Теодора Дукоска и Марија Јовановска која е избрана за најдобар голман.
Единствениот пораз на Македонија на шампионатот беше против Шпанија во прелиминарната рунда
Покрај титулата од шампионатот македонските ракометарки обезбедија пласман и на следното Европско првенство во оваа старосна категорија до 17 години.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *