ИНТЕРЕСОТ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ВО ОПШТАТА БОЛНИЦА ГЕВГЕЛИЈА РАСТЕ: ДО 6 АВГУСТ, 8746 ГРАЃАНИ ВАКЦИНИРАНИ СО ПРВА ДОЗА, 3726 РЕВАКЦИНИРАНИ!

WEB Телевизија во живо

Согласно направениот пресек од Општата болница со проширена дејност- Гевгелија, заклучно со 6 август, 2021 година, на двата Вакцинални пункта во ОБ- Гевгелија прва доза вакцина против КОВИД-19 примиле 8.746 граѓани од општините Гевгелија, Богданци и Дојран. Во вкупната бројка вакцинирани влегуваат и жителите на населените места кои се имунизираа преку теренската вакцинација- 1.554 лица. Додека, ревакцинирани се 3.726 лица.
Во просек, за една недела бројката на вакцинирани се зголемила за 421 лице, а на ревацинирани за 1.405 лица. Што значи дека имунизацијата на граѓаните се одвива непречено, а интересот за стекнување имунитет против КОВИД-19 преку вакцина на граѓаните од трите општини, за кои е надлежна Општата болница- Гевгелија, расте, имајќи го предвид новиот бран на Корона вирус.
Засега, Гевгелија изостанува на листата со градови со бројка на евидентирани заболени лица од КОВИД-19, oсвен на средината на јули кога беше регистриран еден случај.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *