ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

„Д ФЕСТИВАЛ 2021“ ВО ДОЈРАН. ДВА ДЕНА МУЗИКА, ПЛАЖА, ШИРЕЊЕ ЉУБОВ И ДРУЖЕЊЕ НА ЕДНО МЕСТО.

Синоќа, точно на баксузниот ден, петок 13-ти, или 52 години од почетокот на фестивалот „Woodstock“, во Дојран започна среќното и весело единаесетто издание на еден од најдобрите „open air“ музички фестивали во Македонија, „Д фестивал“ кое годинава трае два дена и ќе се одвива само на главната бина.
На првиот фестивалски ден настапија електронското дуо „Горгон сити“ и бендовите „Дубиоза колектив“, „Фолтин“ и „Репетитор“.
Вечерва, за затворање на овогодишното издание, ќе настапат Кирил Џајковски, раперот Страјк, хип-хоп изведувачот „Смоке мардељано“ и бендовите „Смат“ и „21 век“.
Манифестацијата и оваа година се одржува во согласност со мерките за заштита од пандемијата и со целосно придржување кон безбедносниот протокол за организирање на музички настани, а програмата се одвива само на главната бина од 21:00 до 02:30 часот.
Два дена љубов, музика, плажа, езеро и фестивалските луѓе повторно заедно, напишаа организаторите. Младите создаваат поубав свет.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.