АРМИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВА 29 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

WEB Телевизија во живо

На денешен ден во 1943 година на планината Славеј, е формиран Народноослободителниот баталјон „Мирче Ацев“,, односно Првиот баталјон на Втората оперативна зона на НОВ и ПОМ. Тоа била прва регуларна воена единица на партизанската војска во Вардарскиот дел на Македонија. Бил формиран од околу 200 борци од Преспанско битолскиот партизански одред „Дамјан Груев“, од делови од Велешкиот партизански одред „Димитар Влахов“, од делови од Прилепскиот партизански одред „Ѓорче Петров“ и од новопристигнати борци од Дебарца. Од осамостојуваwето на Република Македонија, денот на формирањето на баталјонот е прогласен за Ден на Армијата на Република Македонија (АРМ), со одлука на Владата на Република Македонија од 3 јуни 1993 година.
Македонската Армија денес заедно со армиите на уште 29 земји е составен дел од најголемиот колективнен безбедносен систем откако Македоонија во март минатата година стана 30 полноправна членка на НАТО

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *