ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ЗАВРШИ ЕВРОПСКОТО ВО ФУДБАЛ, ЗАПОЧНА ТУРНИРОТ ВО МАЛ ФУДБАЛ „КМФ МИРАВЦИ 2021“

По завршувањето на Европското фудбалско првенство , на кое настапи и миравчанецот Тихо Костадинов, наместо, како што беше планирано, на 18 јули, недела, поради временските услови, 32-от по ред турнир во мал фудбал „КМФ МИРАВЦИ 2021“ започна во понеделникот, на 19 јули. Екипите се поделени во 8 групи од по три екипи.
На првата натпреварувачка вечер екипата на „Кафе бар Проект“ ја совлада екипата на „Бачило Миравци“ со 2-1, додека во вториот натпревар 2Фризерско студио Кинг Гевгелија со високи 11-0 ја победи екипата на „Парис Меркјури“.
Резултати од натпреварите одиграни вчера, вторник, 20. 07. 2021:
Живинарска фарма Стокол Гевгелија – М-Тек Богданци 7:2
Демир Капија – Млекара Вардарец Удово 3:4.
Распоред за натпреварите за денес, среда, 21.07.2021:
21:30 јуниори 2007/08 Бел рај Миравци – Вамеса Гевгелија
22:00 Црна Река Возарци – Кафе бар Проект Јосифово
23:00 Бачило Миравци – Црна Река Возарци
Наградниот фонд на турнирот изнесува 210.000 денари, и тоа 100.000 за прво, 60.000 за второ, 40.000 за трето и 10.000 за четврто место.
Инаку, овој турнир е продолжение на веќе препознатливиот меморијален турнир „ТИХО“, а веќе втора година го организираат млади и амбициозни луѓе кои се обидуваат да го задржат духот и традицијата на спортот во Миравци.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.