МАКЕДОНСКИОТ САМУРАЈ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ СЕ ВИКА МАНЧЕВСКИ, ОМИЛЕНО ЈАДЕЊЕ МУ СЕ ЌЕБАПИ И МУСАКА

WEB Телевизија во живо

Знамињата на 84 држави-учеснички на Олимписките игри во Токио, меѓу кои и на Македонија, добија уметничка интерпретација во форма на самурај – традиционален јапонски воин
Како јапонските уметници го смислиле и преставиле македонскиот самурај?
Јапонските уметници ставиле дел од знамето на градниот оклоп на „самурајот“, а го облекле и во чизми кои сметале дека би одговарале на традиционален воин од земјава.
Освен илустрација, за секој самурај, па и за тој од Македонија, има „лична карта“. Името му е „Манчевски, висок е 182 сантиметри. Хобито му е „восхитување на бронзенени статуи. Омилена храна на „Манчевски“ му се ќебапите и мусаката.
Има и кус опис за личноста. Се вели дека „Манчевски“ е особено независен и поседува особено лидерство. Пријатен е и пријател со секого.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *