ЛЕГЕНДАРНИОТ ПЕАЧ МИШО КОВАЧ, НАПОЛНИ 80 ГОДИНИ.ОСУМ ПАТИ ОДБИЛ ДА МУ ПЕЕ НА ТИТО, А НЕГОВИТЕ ПЕСНИ ЗАЕДНО СО ТИЕ НА СТИНГ, СТОУНСИ И КВИН, „NASA“ ЌЕ ГИ ИСПРАТИ НА МАРС

WEB Телевизија во живо

Пејачот, кој вчера го прослави својот 80-ти роденден, и го држи рекордот на најпродавани плочи во Југославија, ја освои публиката со своите песни , но и со интересните изјави.
За Боб Дилан ќе каже дека не е легенда како Присли и Битлси и свири рурална музика во САД.
Мишо е еден од ретките луѓе на сцената кој дури осум пати одбил да пее за покојниот југословенски претседател Јосип Броз Тито.
„Кога шефот на КОС дојде кај Тито и му рекол дека Мишо Ковач одбива да пее за него по осми пат, Тито рекол :„ Негово право “. „Тој не се осмелуваше да ме затвори поради мојата огромна популарност, тврди Ковач.
Ковач се осврна и на информацијата дека НАСА ќе ги пушти неговите песни на Марс, заедно со тие на Стинг, Стоунс и Квин на иницијатива на еден научник со хрватско потекло по Стинг, Стоунс и Квин.
“Нека биде, нека биде песна, ако е потребно нека оди во вселената, но за мене публиката е многу поважна од НАСА, Марс и тие ровери. Публиката ме создаде. Ако немаше публика, немаше да ме има мене. Публиката е сè за мене. Ако немаше публика, им реков на новинарите многу одамна, би продавал риба на рибниот пазар

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *