ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ЛЕГЕНДАРНИОТ ПЕАЧ МИШО КОВАЧ, НАПОЛНИ 80 ГОДИНИ.ОСУМ ПАТИ ОДБИЛ ДА МУ ПЕЕ НА ТИТО, А НЕГОВИТЕ ПЕСНИ ЗАЕДНО СО ТИЕ НА СТИНГ, СТОУНСИ И КВИН, „NASA“ ЌЕ ГИ ИСПРАТИ НА МАРС

Пејачот, кој вчера го прослави својот 80-ти роденден, и го држи рекордот на најпродавани плочи во Југославија, ја освои публиката со своите песни , но и со интересните изјави.
За Боб Дилан ќе каже дека не е легенда како Присли и Битлси и свири рурална музика во САД.
Мишо е еден од ретките луѓе на сцената кој дури осум пати одбил да пее за покојниот југословенски претседател Јосип Броз Тито.
„Кога шефот на КОС дојде кај Тито и му рекол дека Мишо Ковач одбива да пее за него по осми пат, Тито рекол :„ Негово право “. „Тој не се осмелуваше да ме затвори поради мојата огромна популарност, тврди Ковач.
Ковач се осврна и на информацијата дека НАСА ќе ги пушти неговите песни на Марс, заедно со тие на Стинг, Стоунс и Квин на иницијатива на еден научник со хрватско потекло по Стинг, Стоунс и Квин.
“Нека биде, нека биде песна, ако е потребно нека оди во вселената, но за мене публиката е многу поважна од НАСА, Марс и тие ровери. Публиката ме создаде. Ако немаше публика, немаше да ме има мене. Публиката е сè за мене. Ако немаше публика, им реков на новинарите многу одамна, би продавал риба на рибниот пазар

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.