ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ЕКИПАТА НА „КМФ ПРОЕКТ“ ОД ЈОСИФОВО ВО ПРЕЛИМИНАРНАТА РУНДА НА ФУТСАЛ ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ ЌЕ ИГРА ВО ГЕВГЕЛИЈА!!

Гевгелија ќе биде градот-домакин на прелиминарната рунда во футсал ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ, каде македонскиот шампион КМФ ПРОЕКТ од Јосифово ќе ги пречека своите противници од Израел, Малта и Велс.
Натпреварите од групата “А” ќе се одиграат на 21, 22 и 24-ти Август во спортската сала 26-ти Април во Гевгелија.
Љубителите на футсалот и спортот воопшто од регионот ќе можат да бидат дел од овој несекојдневен настан од најеминентното футсал натпреварување, каде согласно моменталните протоколи за присуство на публика на спортски натпревари е дозволено присуство на 30% од капацитетот на гледалиштето, односно во Гевгелија ќе можат да присуствуваат по околу 500 гледачи на натпревар.
Во оваа прелиминарна рунда од футсал-лигата на шампиони се натпреваруваат 32 екипи распоредени во осум групи, каде само првопласираните продолжуваат понатаму.
Футсал Лигата на шампиони на УЕФА се враќа во својот редовен формат за 2021/22 и сезоната започнува со прелиминарното коло од 21 до 25 август.
Четири нации (Шпанија, Португалија, Русија и Казахстан) влегуваат со два клуба и на осумте претставници на тие земји – вклучително и носителите на Спортинг ЦП ќе им се придружат победниците од Прелиминарната рунда

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.