ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ДЕНЕС Е СВЕТА МАЧЕНИЧКА МАРИНА, ПОЗНАТА КАКО ОГНЕНА МАРИЈА, СЕСТРА НА СВЕТИ ИЛИЈА

Светата великомаченичка Марина, позната кај народот како Огнена Марија, е обележана со црно писмо во црковниот календар, но строго се почитува од народот. Од памтивек, постои легенда која вели дека светата маченичка Марина запалува и казнува со оган, затоа е популарно позната како Огнена Марија.
Ако на денот на Огнена Марија, се слушаат молња и громови, тоа се смета за лош знак и голема казна. Се верува дека оваа светица добро знае кој е грешник, така што тој ден секој го добива она што го заслужува.
Жените особено го слават денот на огнената Марија, на тој ден домашните работи се сведени на минимум.
Меѓу православните верници, Огнената Марија (која, патем, во народната традиција е позната како сестра на Свети Илија и Свети Пантелија) предизвикува посебна стравопочит.
На тој ден (30 јули според новиот календар, односно 17 јули според стариот календар) никој не работи затоа што се смета дека на тој ден секоја работа е непростлива и грешна, дека секој што ја крши волјата Божја во тој ден не може да очекува милост“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.