ВИРУСОЛОГОТ Д-Р АНА ГЛИГИЌ :КОВИД-19 ПОЛЕКА СЕ ГАСИ СО МУТАЦИИТЕ ЗОШТО ЧОВЕКОТ Е ЌОРСОКАК ЗА ВАКВИТЕ ВИРУСИ!

WEB Телевизија во живо

Пензионираниот вирусолог, д-р Ана Глигиќ смета дека вирусот полека се гаси со мутациите. Ова е нормално за РНК вирусите, овие силни мутации се познати. Тие се всушност жестока битка на вируси за да се одржи врз луѓето. Тој дојде од природата и се обидува да се прилагоди и да остане таму. Сепак, сите овие мутации ќе наидат на пречка во вакцинираните затоа што на сите корони имаме нешто заедничко, некое стебло. Ќе им направиме вакцини.
Сите вакцини што досега ги користевме се ефикасни, вакцинирани се повеќето луѓе, прележаа многу, создадовме некаков имунитет, што ќе понуди некаква заштита од мутации“, рече вирусологот, додавајќи дека сега достапните вакцини ќе штитат нешто помалку од новите соеви.
Д-р Глигиќ, исто така, посочува дека вирусите од корона никогаш нема да исчезнат, но таа верува дека тие никогаш нема да ги загрозат луѓето во толкава мера.
„Короната никогаш нема да исчезне затоа што дивите животни во природата се инкубатори за таа корона и зависи од тоа кога некој ќе скокне од природата и ќе премине од вектор на човек”.
Вирусологот вели дека „од самиот почеток, таа е поборник на старите класични вакцини, од целиот вирус“ и верува дека и тие ќе обезбедат заштита од мутантот „ковид-19“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *