ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ВАЛЕНТИНА ТЕРЕШКОВА НА 16 ЈУНИ 1963 ГОДИНА СТАНА ПРВАТА ЖЕНА КОСМОНАУТ ШТО ПАТУВАЛА ВО ВСЕЛЕНАТА

Валентина Терешкова, во целост Валентина Владимировна Терешкова, (родена на 6 март 1937 година, Маслениково, Советскиот сојуз, ), советски космонаут. Таа е првата и најмладата жена што летала во вселената со соло мисија на Восток 6 на 16 јуни 1963 година. Таа ја обиколи Земјата 48 пати, помина скоро три дена во вселената и останува единствената жена што била на соло вселенска мисија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.