ОВА СЕ НАЈМАЛИТЕ СВИЊИ НА СВЕТОТ

WEB Телевизија во живо

Десетина пигмејски свињи, најмалите во светот, беа пуштени во дивината во Индија оваа недела за да се зголеми дивата популација на овој редок животински вид за кој се сметаше дека некогаш е истребен.
Овој вид свиња е висок околу 25 сантиметри, долг 65 сантиметри и тежок околу осум до девет килограми.
Живеат во влажни прерии со висока трева и до средината на 20 век често можеа да се најдат во подножјето на Хималаите во Индија, Непал и Бутан.
Денес се згрижени околу 70 од нив, а во последниве години повеќе од 140 се пуштени во дивината.
„Овој пат станува збор за седум мажи и пет жени“, рече научникот учесник во програмата, Дхритиман Дас, додавајќи дека тие биле ослободени во два наврати, осум во вторник и четири во сабота.
Дивата популација на овие свињи се проценува на помалку од 250 животни
Програмата предвидува и заштита, а во некои случаи и обновување на нивните живеалишта

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *